FAQ

V čem je sundo jiné než joga

J … V klasické hathajoze setrváváme v asánách a prodýcháváme je. 

S … V sundu jsou jogové prvky používány ke stretchingu, k meditaci slouží dechová část cvičení, která trvá 40 minut, zahrnuje 25 pozic, které v prvních úrovních cvičení nejsou asánami, jedná se o jednodušší pozice, ve kterých je primární důraz kladen na hluboké břišní dýchání. Pozornost – než ji zklidníme a prohloubíme a než vědomí více spojíme s tělem – je schopna sledovat jen jeden aspekt, který v těle v dané chvíli kultivuje. V sundu je akcentována pozornost na dech a pozice jsou voleny tak, aby pro něj zbylo pozornosti dost. I tak často cvičící zpočátku s určitými pozicemi posturálně bojují a nejsou v nich schopni nalézt fyzickou pohodu, natož v nich hluboce dýchat.   

__________________________________________

J … V joze se energeticky pracuje se sedmi čakrami.

S … Sundo jako taoistická nauka pracuje s třemi hlavními energetickými centry – tantieny (dolní, střední a horní), stejně jako čínská medicína.

__________________________________________

J … Joga bývá svým pojetím zaměřena na jedno ladění či energii, kterou kultivuje.

S … Sundo sestává z různých částí cvičení, jako jídlo z různých chodů. Stretching je dynamičtější a měkký, dechová meditace jako hlavní chod je klidná a hluboká, zakončovací cvičení jsou uvolňující, mírně dynamická a mírně posilující, orgánová sestava energeticky naplňující, posilovací cviky na závěr jsou aktivační, připraví nás na vykročení do světa. Z tělocvičny neodcházíme v transu, ale bdělí, živí a plní energie.

____________________________________________

J … V joze dýcháme tzv. plný jogový dech.

S … V sundu používáme břišní dýchání pouze ve spodní části bříška. Je to proto, abychom akcentovali energetickou aktivaci v oblasti spodního tantienu. Cíleným zaměřením na tuto oblast máme možnost přivést do ní více energie. Cvičení je velmi dobře strukturováno, dechové meditaci předchází protahování, následuje řada cviků na distribuci a integraci energie do těla. Cvičení je tedy velmi pozvolné a bezpečné.

Díky hlubokému dechu v oblasti spodního tantienu se člověk dobře uzemní a ustaví do svého středu.